TRASA

Na trasu bylo, jako každoročně, uvaleno informační embargo. Stejně jako soutěžící se i všichni ostatní dozvěděli trasu až při samotném startu v 9:00 východovalašského času. Letošní téma bylo o valašské svobodě. A Valaši se nacházejí v Beskydech, a náš rodný Havířov leží na řece Lucině (fakt, ale fakt bez teho cizáckého háčku), takže a tudíž, začínala trasa v Amfiteátru Kamenité a odtud přímo na horu Prašivá, kde na prvním stanovišti byli naši soutěžící součástí obnovy Chaty Prašivá. Poté se vypravili k prameni řeky Luciny a podél ní, přes Vyšní Lhoty, Dobratice, Vojkovice, Domaslavice, Soběšovice, Žermanice, Bludovice až na Náměstí Republiky v Havířově. Suma sumárum krásných 27 km.

 

 

1 TA SALAŠ SE SAMA NEOPRAVÍ (musíte splnit)

Vyražte po pěšině, podél značení, až dorazíte k hromadě kamení. Naložte si 10 kg a vyražte s ním zpátky k chatě, kde kamení zanecháte a poté poslouží k opravě chaty.

Trest = musíte splnit

 

 

2 OBUŠEK, TAK JE TO SPRÁVNĚ (1 pokus)

Jako správní Valaši a Valašky (baby, ne ta sekyra) se musíte umět ohánět s obuškem (po česku valaška). Jeden ho chytne za dřevěný konec (kovová hlava je nahoře), zvedne ruku co nejvýše a z výšky ho pustí druhému do ruky (oba použijte nespoutané ruce). Kdo je rychlý, vyhrává.

Trest (viditelné čáry pod rukou) = 3x – 3 min, 2x – 2 min, 1x – 1 min, 0x – 0 min

 

 

3 ONDRÁŠOVY DUKÁTY (1 pokus)

Když Ondráš zdrhal před vojáky, poztrácel všecky dukáty. Projděte tunelem a po pár krocích narazíte na tůňku. Skočte do ní, najděte v ní dukát, ukažte ho a pokračujte k dalšímu stanovišti. Bez dukátu nikam nechoďte.

Trest = musíte splnit

 

 

4 VALAŠI NA JADRANU (musíte splnit)

Když Ondráša pověsili, jeho druhy poslali na Jadran na galeje. Za dukát z tůňky si kupte materiál na výrobu lodě a postavte ji. Poté ji umístěte do kanálu a pomocí věder do něj lijte vodu tak, aby loď dorazila do cíle.

Trest = musíte splnit

 

 

5 POMSTA ZA BOKU KOTORSKOU (3 pokusy, 3 výstřely)

U Kotora se vrchnost opět předvedla. Ta jejich „loď s orlem“ je dole na vodě, takže pomocí metací techniky ji sestřelte. Jednou Valach, navždy Valach!

Trest = 5 min

 

 

6 VALACH NA KOZENĚ JEL (musíte splnit)

Vezměte ze země kus stromu, položte si ho na kozu, popadněte oba pilu a přeřezejte ho. Ten kus stromu, ne kozu.

Trest = musíte splnit

 

 

7 ŠMATŁEJ NA PŘEDBÍŽKY O 106 (musíte splnit)

Usedněte na loď a pomocí nohou objeďte bójku a vraťte se zpět. Loď nezničte, ale zase se neloudejte.

Trest = musíte splnit

 

 

8 ČNIVO VAŁAŠSKÉ (3 min) + občerstvovací stanice

Vitajte synci a ďevuchy. Přeložte text napsaný po valašsku. Čím víc slov přeložíte, tím míň trestu. Slov je do kupy 35. Bacha na pár pár překladatelských nepřesností! Poté se posilněte schodnou vodou.

Trest (min přeložených slov) = 35 – 0 min, 30 – 1 min, 25 – 2 min, 20 – 3 min, 15 – 4 min, 10 – 5 min, 5 – 6 min

 

 

9 PŘEKROČ BEČVU LUCINSKOU (1 pokus)

Dostaňte se pomocí lan na druhý břeh řeky a zazvoňte na zvonek. Ovce sice nepřivoláte ale zase můžete pokračovat směrem do cíle.

Trest = 10 min

 

 

10 VČELIČKY NAŠE, MED VŠAK NEDÁVAJÍ (1 pokus)

Vyčkejte na povel a vyražte k samotnému vrcholu. Bacha však na lesní včely, podají silně. Chraňte se, jak to jen jde.

1x zásah (max. 10x) = trest 1 min (max. 10 min)

 

 

CÍL

Tam kde jste se ráno registrovali, na vás čeká jedno velké červené tlačítko. Zmáčkněte jo, rožne se světlo a vypne se vám čas.

 

 

 

 

Kopce su to naše. Nikerá chamraď cuzácká nám na ně drapať nebude. Lebo obušky zkřísíme.